четвер, 5 березня 2015 р.

Піхуля Сергій Олексійович
ДНЗ «Черкаський професійний ліцей»,
м. Черкаси

ФОТОГРАФІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ДІАГНОСТИКИ І КОРЕКЦІЇ
В РОБОТІ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА ПРОФЕСІЙНО - ТЕХНІЧНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
        
Все, що відбувається в нашому житті,
не є ні поганим, ні гарним –
все залежить від нашого відношення
до подій.
(Думка психолога)

         У роботі практичного психолога професійно-технічного навчального закладу виділяють кілька напрямків діяльності, в тому числі: психодіагностичну роботу, психологічне консультування, психокорекцію [9,с.6-7].
         Психодіагностика вимагає професійного володіння методами психологічного дослідження. А основне завдання практичного психолога у психодіагностичній роботі полягає в оцінюванні психології і поведінки дітей, та дорослих  і в наданні їм кваліфікованої психологічної характеристики.
         Психологічне консультування здійснюється з метою вироблення психолого-педагогічних рекомендацій, що випливають із результатів проведеного психодіагностичного обстеження та проведення бесід з тими, хто потребує консультативної допомоги.
         В свою чергу, психологічна корекція є прямим впливом психолога на дитину або дорослого, з метою виправлення наявних недоліків, зміни їхньої психології або поведінки. Для цього практичний психолог повинен володіти методами психокорекції та психотерапії, методиками соціально-психологічного тренінгу, аутотренінгом, уміти впливати на людину.
         На нашу думку, найефективніше вирішувати вищевказані завдання за допомогою арт - терапевтичних методик.
         Арт – терапія тісно пов’язана з розкриттям творчих здібностей людини і пошуком нею можливостей саморегуляції, що дає змогу працювати за допомогою арт – терапевтичних технологій як з типовою гострою ситуацією, так і вирішувати «хронічні» проблеми.  В результаті застосування арт – терапевтичних технологій відбувається акумуляція позитивного досвіду символічного вирішення проблеми, надається можливість перенести отримані моделі поведінки   в реальне життя [3,с. 9].
         Крім того, на думку Олени Вознесенської, методи арт – терапії відповідають очікуванням, установкам, традиціям українців, для яких характерна орієнтація на емоційно-образне переживання, ніж на раціональне розв’язання психологічних конфліктів особистості [2,с. 5].
         Застосування арт – терапевтичних методик створює безпечне середовище для дослідження проекцій учнів професійно-технічного навчального закладу. А вміння працювати з проекціями дозволяє практичному психологу в короткий термін зрозуміти причини, що привели до проблем, а також найбільш ефективні способи їх вирішення. За допомогою вищезазначених методів та технологій практичний психолог професійно-технічного навчального закладу має можливість досягти великого ступеню довіри, працювати, практично, з будь-якою темою і проблемою. Тобто серед переваг застосування арт – терапевтичних і проективних методів називають: цілісний підхід до оцінки особистості, пізнання прихованих, латентних, чи несвідомих сторін особистості, активне й довільне трактування стимульного матеріалу піддослідним, зняття тиску з боку навколишнього середовища завдяки невизначеності тестових умов, відображення принципів психічної структури, прояви динаміки неусвідомлюваних тенденцій [ 8 ].
         Олена Вознесенська називає перевагами арт – терапії порівняно з іншими формами психотерапевтичної роботи [2,с. 6]:
1.     В арт – терапевтичній роботі може брати участь майже кожна людина (незалежно від свого віку, культурного досвіду, соціального стану).  Арт – терапія практично не має обмежень у використанні. Немає підстав і для протипоказань до участі певних людей в арт – терапевтичному процесі.
2.     Арт – терапія – засіб невербального спілкування. Символічна мова  допомагає людині точніше висловити свої переживання, по-новому поглянути на ситуацію і життєві проблеми та знайти завдяки цьому шлях до їх розв’язання.
3.     Арт – терапія є потужним засобом зближення людей. Образ стає інструментом спілкування, і таким чином, активізуються і збагачуються комунікативні можливості людини. Відбувається сприяння виробленню широкого спектру нових моделей спілкування, орієнтації на міжособистісну взаємодію.
4.     Виникає можливість для дослідження несвідомих процесів, вираження й актуалізації прихованих ідей  і станів, тих соціальних ролей і форм поведінки, що знаходяться в підсвідомості та мало виявлені в повсякденному житті .
Прийнято виділяти такі основні напрямки арт – терапевтичної діяльності:
       I.            Терапія візуально-пластичними художніми засобами.
    II.            Драмотерапія.
 III.            Музикальна арт - терапія.
IV.            Танцювально-рухова.
Фототерапія є методом розкриття внутрішніх ресурсів через споглядання фотографічної творчості і творінь  та передачі власних переживань у роботі з партнером через очі і тіло. Як напрямок арт – терапії фототерапія відноситься до терапії візуально-пластичними художніми засобами. Досвід застосування набору фотографій для діагностики та психокорекції кризових станів дає нам змогу визначати позитивні результати [ 4, 5 ]. А застосування авторського набору фотокарток із зображенням рослин, тварин, пейзажів на заняттях з елементами соціально-психологічного тренінгу та під час групової роботи також показало їх ефективність. Таким чином, є необхідність подальшої роботи і досліджень в даному напрямку.
Арт- терапія є саме тою методологічною базою, котра поєднує і досягнення наукової думки, і досвід мистецтва,інтелект людини і її почуття, рефлексію і діяльність. І на думку Олени Вознесенської за допомогою арт-терапії можливо вирішувати як виховні і психокорекційні завдання, так і розвивати безпосередньо творче відношення до дійсності, до навчання, спілкування та ефективної взаємодії [ 1 ].
Література
1.      Вознесенская Е.Л. Особенности и перспективы развития арт - терапии в Украине/Е.Л.Вонесенская//[ Електронний ресурс. код доступу: http: //www.br.com/ua/referats/Psychology/76634.htm?dl]
2.      Вознесенська О. Особливості арт-терапії як методу/Олена Вознесенська// «Психолог», видавництво «Шкільний світ» № 39 (183), жовтень 2005.- с. 5 – 8
3.      Вознесенська О. Арт-терапія сімї/Олена Вознесенська// «Психолог», видавництво «Шкільний світ» № 39 (183), жовтень 2005.- с. 914
4.      Піхуля С.О. Корекція негативних наслідків кризових станів в учасників навчально-виховного процесу професійно-технічного навчального закладу/ Сергій Піхуля// Актуальні проблеми та особливості діяльності психолога в закладах освіти: матеріали ІІІ Всеукраїнського науково – практичного семінару, Умань, 27 березня 2014 р./ [ред. кол.: Сафін О.Д. (гол. ред.) та інші]. – Умань: Видавничо-поліграфічний центр «Візаві».- 2014р.-162 с.
5.      Піхуля С.О. Кризові стани учнів ПТНЗ. Діагностика та корекція/Сергій Піхуля// «Психолог», видавництво «Шкільний світ» № 18(546), вересень 2014.- с. 44 – 45
6.      Полозюк Ю. Застосування технік фототерапії в діяльності психолога/Юлія Полозюк// «Психолог», видавництво «Шкільний світ» №23(551), грудень 2014.- с. 21 – 23

7.      Рубцова А.А. Особенности приминения методов арт-терапии на этапе установления терапевтического контакта/А.А.Рубцова// [ електроний ресурс, код доступу: http: psyjournal.ru/ psyjournal/articles/detail.php?ID=3625&sphrase_id=26805]
8.      Сербіновська Н.В. Теоретичні основи проективного підходу та проективних технік в психодіагностиці/Н.В.Сербіновська//[ електроний ресурс, код доступу: dspace.udpu.org.ua:8080/jspui/bitstream/6789/149/1/Теорети.]
9.      Туріщева Л.В. Настільна книга шкільного психолога: Навчально-методичний посібник для вчителя/Л.В.Туріщева//.- Х.: Вид.група «Основа», 2009. – 256 с.

        
















Немає коментарів:

Дописати коментар

  С.О. Піхуля Розвиток стресостійкості під час підготовки водіїв В   умовах значного збільшення кількості автомобілів, інтенсивне та т...